در مسیر بی‌نهایت (گزارش سالیانه اوکی اکسچنج)

19 آبان 1401

می‌گویند: بی‌نهایت را به آغوش می‌کشند و به استقبال تغییر می‌روند، خود را آغازگر می‌نامند زیرا جایی پا گذاشته‌اند که هیچکس قبل از ایشان آنجا نبوده و همه چیز برای اولین بار اتفاق می‌افتد!

۵ سال پیش، زمانی که تب و تابی از ارزهای دیجیتال به میان نبود، اوکی اکسچنج پا به حوزه بلاک چین گذاشت و مرزهای پیشرفت را یکی پس از دیگری فتح کرد؛ اکنون این صرافی بزرگ همراه با تولد ۵ سالگی، گزارش سالیانه‌ای منتشر کرده است تا قدمت، توانایی و اقتدار خود را در این عرصه به همگان ثابت کند. 

از آنجایی که ارائه گزارش های آماری در کسب و کارها می تواند کمک زیادی به شفافیت اکوسیستم و افزایش آگاهی نماید، مجموعه هایی که اقدام به تهیه و انتشار این گزارش‌ها می‌کنند جای تحسین بسیار دارند. در ادامه به بررسی این گزارش خواهیم پرداخت که ارائه‌ای از آمار و ارقامی جذاب شامل رفتار کاربران و علاقه‌مندی‌های آن‌ها، سرمایه‌های انسانی اوکی اکسچنج و اقدامات این مجموعه در مسیر فعالیت‌شان است.

آغازگران انقلاب بلاک‌چین
شروع گزارش اوکی اکسچنج با جمله‌ی “این آغازگران هستند که تاریخ می‌سازند و راه را برای سایرین هموار می‌کنند” نشان می‌دهد، این صرافی ارز دیجیتال ایرانی خود را از آغازگران تاریخ بلاک چین در ایران می‌داند!

ادعای ایشان تا حد زیادی درست است و قدمت ۵ ساله‌ی این صرافی ارز دیجیتال کاملا گویای این سخنان است. زمانی که اوکی اکسچنج پا به حوزه‌ی ارزهای دیجیتال گذاشت، بسیاری از صرافی‌ها و پلتفرم‌های ایرانی و حتی خارجی وجود نداشتند.

اوکی اکسچنج در یک نگاه
این صرافی ارز دیجیتال بیش از ۷۰۰ رمزارز از بیت کوین گرفته تا اتریوم، تتر، شیبا و… را به کاوشگران خود برای معامله ارائه می‌دهد. طبق این گزارش بیش از یک میلیون کاربر در اوکی اکسچنج ثبت نام کرده‌اند که باعث شده این صرافی سهم بازار حدودا ۱۰ درصدی در ایران داشته باشد.

در مسیر بی‌نهایت
آغازگران اوکی اکسچنج در شهریور ماه ۱۳۹۶ در مسیر بی‌نهایت پا گذاشتند و اولین قدم‌های خود را برداشتند. در گزارش، اتفاقات مهم و کلیدی مسیر اوکی اکسچنج از پشتیبانی رمزارزها در صرافی گرفته تا دریافت مجوز دانش بنیان، احراز هویت، راه‌اندازی کیف پول و بازار حرفه‌ای، انتشار اپلیکیشن‌های اندروید و iOS و… شرح داده شده است.

در بخشی از گزارش، پلتفرم دانش بنیان اوکی اکسچنج از مسیر آینده و اهداف و برنامه‌ریزی‌های خود صحبت کرده است که می‌توان به تغییرات مهم سیستم کسب درآمد و وفادارسازی مشتریان، حمایت از کسب و کارهای بلاک چینی، بهبود قابلیت‌های بازار حرفه‌ای و پشتیبانی از رمزارزهای جدید اشاره کرد. البته گفتنی است که ایشان اهداف خود را در اینجا خاتمه نمی‌دهند و در مسیر بی‌نهایت قدم گذاشته‌اند.

گذر از سیاره سرخ
اوکی اکسچنج اتفاقات یک سال گذشته را به عبور از کنار سیاره سرخ تشبیه کرده است! این صرافی عبور از مسیر ترس و طمع، هیجانات و هرج و مرج را با ارائه خدمات بهتر و حفظ اعتماد برای کاوشگران خود، هموار ساخته است.

رمزارزهای مورد علاقه کاوشگران
یکی از موضوعات مهم و جذاب این گزارش، ارائه داده‌های یک سال گذشته درباره رمزارزهای خریداری شده، فروخته شده و نگه‌داری شده است. با توجه به این آمار و سهم بازار ۱۰ درصدی اوکی اکسچنج، می‌توان به یک نتیجه‌گیری کلی رسید که ارزهای دیجیتال مورد توجه برای خرید و فروش در ایران چیست.

در گزارش آمده است حدود ۱۳.۹۲ درصد از خریدهای انجام شده در پلتفرم اوکی اکسچنج مربوط به توکن شیبا اینو است و در بخش بعدی گفته شده حدود ۱۳.۸۹ درصد فروش کاربران نیز به ارز دیجیتال شیبا مربوط می‌شود.

ناگفته نماند که در این بخش از گزارش نیز آمار جالبی ارائه شده است؛ از رمزارزهایی که کاربران ایرانی طی سال گذشته هولد کرده‌اند، حدود ۱۳.۸۹ درصد به توکن شیبا و ۶.۳۸ درصد به اتریوم مربوط می‌شود.

عضویت در خبرنامه